Ar tikrai žinome, kuo užsiima reanimatologai?

Ar tikrai žinome, kuo užsiima reanimatologai?

Ketvirtajame „ir nutiko tai“ podkasto epizode kviečiame pažvelgti į paprastai už uždarų durų liekančią donorystės pusę ir iš arčiau susipažinti su pilkaisiais medicinos kardinolais. Negana to, kad gydytojai anesteziologai-reanimatologai kritinėse situacijose kasdien gelbsti žmonių gyvybes, jie taip pat imasi vienos subtiliausių ir atsakingiausių užduočių – kalbėtis su galimo donoro artimaisiais ir klausti, ar jie sutinka dovanoti jo organus. Šįsyk kalbiname gydytoją anesteziologę-reanimatologę Dovilę Lukminaitę, kuri pasakoja apie darbą reanimacijoje ir bandymus atrasti žmogišką ryšį su donoro artimaisiais.

„Jeigu kas nors sakys, kad čia labai lengva, kad tai nekainuoja mūsų emocijų, žilų plaukų ar smegenų ląstelių, tai jie meluoja. Tikrai meluoja, netikėkit. Būna, paverki priešais vyrą ar veidrodį, nes dviese verkti smagiau. Kartais verki su tais pačiais pacientų artimaisiais. Supranti, kad esi profesionalas ir to neturėtum daryti, bet kartais emocijos paima viršų. Ir nemanau, kad tai blogai – mes juk lygiai tokie patys žmonės, kaip ir jie.“, – atvirauja Dovilė, paklausta apie emocinius ir psichologinius iššūkius, su kuriais reanimatologai susiduria kone kasdien.

Kaip artimieji priima mintį, kad žmogus, kurio širdis tebeplaka, faktiškai jau yra miręs? Kaip atrasti tinkamą akimirką pokalbiui su mirusiojo artimaisiais dėl donorystės? Kokie motyvai dažniausiai juos sulaiko nuo pritarimo, o kas paskatina juos permąstyti savo įsitikinimus?

„Žmogaus galimybės iš tikrųjų yra labai didelės. Mes niekada nežinome jų [ribų]. Ir kas labai svarbu, kad mes visi esam arba kovotojai, arba ne. Jeigu pacientas bus kovotojas, jis gali būti pačioje blogiausioje situacijoje, bet jis visą laiką išeis iš jos (jei nebus nuėjęs iki tam tikros ribos, iš už kurios nebegrįžtama).“

Laidos vedėjai: Karolina Dačkutė, Aistis Žekevičius
Laidos viešnia: Dovilė Lukminaitė
Garso montažas: Karolina Dačkutė
Muzikos autorė: Viltė Žakevičiūtė

Naujas podkasto epizodas pasirodo antrą kiekvieno mėnesio ketvirtadienį. Tinklalaidės taip pat galima klausytis SoundcloudSpotify, Apple iTunes ir YouTube.

Nerandi „ir nutiko tai“ tinklalaidės mėgstamoje platformoje? Prenumeruok mūsų RSS srautą.

Kviečiame įsigyti donoro kortelę internetu: https://ntb.lt/ 

atgal į viršų