Kas lemia, kam atiteks donoro organas?

Kas lemia, kam atiteks donoro organas?

Antrojoje „ir nutiko tai“ tinklalaidėje kviečiame patyrinėti nematomą organų donorystės pusę, kuri neretai lieka tarp laboratorijos sienų. Šįsyk pas mus svečiuojasi gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Tatjana Rainienė – viena pirmųjų imunologių šalyje, aktyviai įsitraukusi į donorystės procesą nuo pat transplantacijų pradžios. Tatjana atlieka labai svarbų ir atsakingą darbą – būtent imunologai nustato, kuriam žmogui geriausiai tiks donoro organas. Todėl su ja šįkart kalbamės apie žmogaus imunitetą ir jo ryšį su organų donoryste.

Paklausta, ar tiesa, kad donoro inkstas paprastai tinka vos vienam iš 600 žmonių, Tatjana sako: „Bijau pasakyti tikslų skaičių, tas skaičius jau siekia tūkstantį ir daugiau. […] Šiandien mes nežinome, ar ši formulė nepasipildys kokiais naujais antigenais ar žymenimis, kurių dar net nenustatinėjame, ir kurie dar yra nežinomi.“

Ir nors neretai girdime, kaip svarbu, kad būtų kuo didesnis donoro ir recipiento tarpusavio suderinamumas, imunologams svarbiausia ne tai. „Nesvarbu, kuo donoras panašus į recipientą – čia gal ir sunku suprasti, – o kokį skirtumą jis įneš tam žmogui, kokiais antigenais jis skiriasi. Ir kuo mažiau tų skirtingų antigenų yra, tuo geriau, todėl, kad tą skirtumą mes paskui galime kompensuoti imunosupresiniais vaistais“, aiškina gydytoja.

Ar tikrai kiekvienas žmogus gali būti organų donoru? Kodėl net tėvai ne visuomet gali tapti donorais savo vaikams? Kodėl po organo persodinimo būtina gerti imunitetą slopinančius vaistus? Kiek transplantacija pažengė per pastaruosius trisdešimt metų? Kaip per tą laiką keitėsi visuomenės ir pačių gydytojų požiūris į ją? Kaip gydytojus veikia žinojimas, kad jų sprendimai lemia pacientų likimus? Tai – tik nedaugelis klausimų, kuriuos paliečiame šio pokalbio metu.

„Mums šiandien svarbu, kad mes labai užjaustume vienas kitą ir padėtume tais momentais, kai dar galim padėti“, primena Tatjana. Gerai pagalvojus, iš tiesų niekada negalime būti tikri, ar kam iš artimųjų, draugų ar pažįstamų neprireiks pagalbos. Ir tai yra dar viena iš daugybės priežasčių, kodėl verta kalbėti apie organų donorystę. Smagaus klausymo!

Laidos vedėjai: Karolina Dačkutė, Aistis Žekevičius
Laidos viešnia: Tatjana Rainienė
Garso montažas: Karolina Dačkutė
Muzikos autorė: Viltė Žakevičiūtė

Dėkojame Lietuvos asociacijai „Gyvastis“, vykdančiai Nacionalinių nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projektą, finansuojamą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Naujas podkasto epizodas pasirodo antrą kiekvieno mėnesio ketvirtadienį. Tinklalaidės taip pat galima klausytis SoundcloudSpotify, Apple iTunes ir YouTube.

Nerandi „ir nutiko tai“ tinklalaidės mėgstamoje platformoje? Prenumeruok mūsų RSS srautą.

Kviečiame įsigyti donoro kortelę internetu: https://ntb.lt/ 

atgal į viršų